Produkt dnia

Nubuk, a zamsz - czym się od siebie różnią?

0
Nubuk, a zamsz - czym się od siebie różnią?

Nubuk i zamsz to materiały, które okazują się bardzo często ze sobą mylone. Istnieje również opinia, że zamsz to materiał naturalny, a nubuk zaś materiał sztuczny. Jednak nic bardziej mylnego! Musisz wiedzieć, że zarówno nubuk, jak i zamsz to materiały w pełni wykonane ze skóry zwierzęcej. Nie da się ukryć, że oba rodzaje są do siebie niezwykle podobne i osoba, która nie bardzo interesuje się tematem, jest w stanie je bardzo łatwo pomylić. Oczywiście nie ma w tym nic złego! Jesteśmy tutaj, aby przekazać Ci wskazówki jak je od siebie odróżnić i jak je pielęgnować.

 

Jak dzielimy skóry naturalne?

Podział skór na ich rodzaje podstawa klasyfikacji tego rodzaju produktu. Skóry naturalne dzielimy na licowe i szorstkie, dopiero potem przechodzimy do nieco szerszych podziałów. Skóra naturalna licowa to wyprawiona wierzchnia część skóry zwierzęcej, której charakterystyczna struktura jest zupełnie gładka na powierzchni, bez jakichkolwiek wyczuwalnych włosków. Często, aby jeszcze bardziej dopracować efekt finalny, buty ze skóry licowej woskowane są już na etapie produkcji. Wówczas są one lśniące i niezwykle gładkie. Ponadto, skóra licowa uchodzi za najprostszą w pielęgnacji. Można powiedzieć, że wybacza wiele błędów jej użytkownika, jednak nie jest to tak, że można tę pielęgnację lekceważyć. Pomimo dużo wdzięczniejszego materiału, nadal wymaga on włożenia serca w pielęgnację, abyśmy mogli cieszyć się swoimi butami przez długie sezony, w niezmienionym stanie.

Skóry szorstkie to te, do których należy właśnie zamsz i nubuk. Możesz nam uwierzyć, że nie da się ich pomylić. Skóry szorstkie wyróżniają się przede wszystkim wyraźnymi, widocznymi gołym okiem włoskami, które wpływają na meszkowatą strukturę materiału. Kolejny element charakterystyczny to to, że po przejechaniu palcem po materiale tworzą się wyraźne smugi, które są ciemniejsze od ułożonej części materiału. Nie jest to oczywiście nic złego, ich powstawanie wiąże się ze zmianą kierunku ułożenia włosia, to znaczy, że jeśli ponownie przeciągniemy palcem po materiale w przeciwnym kierunku, włosie wróci na swoje miejsce. Należy pamiętać, że skóry szorstkie wymagają dużo więcej uwagi, jeśli chodzi o pielęgnację i nie wybaczają one kontaktu z wodą i wilgocią.

 

Zamsz i nubuk - jaka jest między nimi różnica?

Pomimo na pozór niewielkiej różnicy w tych materiałach, stanie się dla Ciebie ona tak szybko zauważalna, jak tylko ją poznasz. Otóż istota jest różnicy tkwi w długości ich włosia. Jeśli weźmiesz do ręki but wykonany z zamszu, zauważysz, że włosie materiału jest dość długie, a włoski są dla nas bardziej wyraźne. Materiał ten charakteryzuje się również dużo większym połyskiem niż ma się to w przypadku nubuku. Biorąc do ręki nubuk, sytuacja staje się niemal zupełnie odwrotna. Zauważysz wówczas, że nubuk jest dużo bardziej miękkim materiałem niż zamsz, a samo włosie pokrywające but jest zdecydowanie krótsze. Często producenci wykonują pewien zabieg podczas produkcji butów nubukowych, mianowicie pokrywają niektóre modele cienką warstwą wosku, czyniąc je tym samym dość łatwymi do pomylenia ze skórą licową. Teraz patrząc na zamsz a nubuk, z łatwością zauważysz te różnice!

 

Jak powstaje nubuk i zamsz?

Poza już wspomnianymi przez nas zauważalnymi różnicami w samym wyglądzie pojawia nam się również kolejna różnica, jaką jest sposób wytwarzania tych dwóch materiałów. Naturalnie, zarówno zamsz, jak i nubuk są oszlifowane.

Jeśli chodzi o zamsz, procesowi oszlifowywania poddaje się tą wewnętrzną, odmięsną część skóry, której profesjonalna nazwa to mizdra. Zaś w przypadku nubuku, sprawa wygląda zupełnie na odwrót. Nubuk pozyskuje się poprzez szlifowanie zewnętrznej części skóry, czyli po prostu części licowej. Dzięki specjalistycznej metodzie, zachowanej podczas procesu szlifowania, oba rodzaje skór wyróżniają się delikatnością i miękkością w dotyku.

Warto już w tym miejscu zaznaczyć, że biorąc pod uwagę sam przebieg produkcji, bardzo delikatna faktura zamszu i nubuku okazuje się bardzo podatna na wszelkie uszkodzenia, w większości te spowodowane kontaktem z wodą lub wilgocią, np. chociażby rosą na trawie. Zakładanie butów licowych i nubukowych zalecane jest w dni słoneczne lub po prostu wtedy, kiedy na dworze nie ma kałuż i błota. Przemoknięcie butów ze skór szorstkich spowoduje znaczne przyciemnienie materiału oraz trwałą utratę charakterystycznej faktury włosia.


Lepiej wybrać zamsz, czy może nubuk?

Istnieje opinia, że nubuk jest materiałem bardziej szlachetnym, co zawdzięcza swojemu delikatnemu i eleganckiemu wyglądowi. Biorąc pod uwagę te cechy, jest on częściej wybierany przez producentów wyrobów galanteryjnych i obuwniczych. Na sam efekt składa się m.in. bardzo staranny etap samej produkcji, co owocuje bardzo wysoką jakością wykonania. Biorąc pod uwagę ten aspekt, skutkuje to często nieco wyższą ceną. Zamsz z kolei doceniany jest za jego bardzo zdrowy połysk, a same buty zamszowe są doskonałym ożywieniem każdej stylizacji. Oba materiały prezentują się doskonale, a wybór pozostawiamy Twoim własnym preferencjom.

 

Chcesz wyczyścić buty z zamszu lub nubuku? Poznaj zestaw produktów EMU:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl