Produkt dnia

Jak wyczyścić skórzane buty?

0
Jak wyczyścić skórzane buty?

Skórzane buty, mimo że na pierwszy rzut oka wydają się być proste w pielęgnacji, to wcale tak nie jest. Naturalna skóra licowa po dłuższym czasie zaczyna się "starzeć". Jak to się objawia? Skóra powoli zaczyna po prostu wysychać, a następstwem takiego procesu jest marszczenie, pękanie i matowienie. Jak zatem powinno się prawidłowo czyścić i pielęgnować buty skórzane, aby zostały z nami jak najdłużej?

 

Co należy przygotować do czyszczenia butów skórzanych?

Aby prawidłowo podejść do kwestii czyszczenia i mycia butów ze skóry, musimy odpowiednio się przygotować. Do etapu przygotowawczego należy oczywiście skompletowanie wszystkich niezbędnych elementów.

 

Co będzie Ci potrzebne?

  • Miękka szczotka z końskiego włosia
  • Bawełniana lub flanelowa ściereczka
  • Szampon/pianka do mycia butów lub szare mydło
  • Opcjonalnie: mleko + soda oczyszczona jako zamiennik profesjonalnego szamponu

 

Jak czyścić buty ze skóry licowej?

W przypadku pielęgnacji butów ze skóry licowej, naszym głównym zadaniem jest ich nawilżanie, odżywianie i natłuszczanie, aby jak najdłużej utrzymać ich elegancki wygląd.

Musimy również zaznaczyć, że obuwia ze skóry absolutnie nie wolno prać lub myć dużą ilością wody, np. w misce. Jeśli Twoje buty posiadają sznurówki, wyciągnij je i wypierz ręcznie w misce z ciepłą wodą i delikatnym detergentem.

Poniżej przedstawimy Ci schemat mycia butów skórzanych tak, aby przygotować je na dalsze elementy pielęgnacji.

 

  • Czyszczenie szczotką

Czyszczenie każdego rodzaju butów zaczynamy od omiatania ich miękką szczotką z końskiego włosia, dzięki czemu pozbędziemy się kurzu, piachu i zaschniętego błota. Nasze ruchy muszą być delikatne, aby nieświadomie nie wytworzyć na butach mikrouszkodzeń, zarysowań i przetarć.

 

  • Przetarcie cholewki ściereczką

Taka czynność pozwoli nam pozbyć się resztek zabrudzeń z wstępnego czyszczenia. Jeśli namoczymy naszą ściereczkę, wówczas będziemy w stanie usunąć nawet powierzchowne plamy.

 

  • Mycie butów szamponem lub wodą z szarym mydłem

Jeśli posiadasz profesjonalny szampon do butów, to wspaniale! W przypadku, gdy nie masz takiego kosmetyku w swoim domu, możesz z powodzeniem użyć roztworu szarego mydła z ciepłą wodą. Mycie butów wykonujemy również za pomocą czystej, delikatnej ściereczki. Tutaj również pamiętamy o delikatnym traktowaniu naszych butów. Nadmiar wilgoci możemy usunąć suchą szmatką.

 

  • Schnięcie

Jeśli efekt po myciu jest dla nas satysfakcjonujący, wówczas możemy pozostawić buty do samoistnego wyschnięcia. W przypadku butów skórzanych trwa bardzo krótko. Jeśli zależy nam na czasie, możemy wytrzeć buty do sucha za pomocą ściereczki, no chyba, że wyprane zostały wkładki, wówczas trzeba jednak zaczekać. Nie powinno się, a nawet nie wolno, pomagać skórzanym butom w wysychaniu, ponieważ może to prowadzić do przesuszenia skóry, pękania i marszczenia.

 

Jak pielęgnować buty ze skóry licowej?

Kiedy mamy już za sobą dokładne wyczyszczenie butów, możemy przejść do rutyny pielęgnacyjnej. Poniżej przedstawimy Ci wszystkie kroki pielęgnacyjne, które pozwolą Twoim butom towarzyszyć Ci przez co najmniej kilka lat.

 

  • Krem do butów / pasta w puszce

Na oczyszczoną powierzchnię cholewki nakładamy specjalny krem do butów lub klasyczną pastę w puszce. Wykonujemy to przy pomocy specjalnej szczoteczki do nakładania pasty, tzw. mazaka. Następnie, za pomocą ściereczki rozprowadzamy całość po cholewcę i zostawiamy na 10-15 minut. Po odczekaniu podanego czasu możemy wypolerować buty szczotką z końskiego włosia.

 

  • Pasta woskowa

Pasta woskowa to doskonałe uzupełnienie działania pasty w puszce. Zawiera w sobie wosk palmowy i/lub pszczeli, które doskonale impregnują obuwie. Działamy tutaj na tej samej zasadzie, co w przypadku pasty w puszce.

Pasty woskowej warto użyć w przypadku zakupu nowych butów, w celu zabezpieczenia ich przed wilgocią i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

 

  • Impregnat w sprayu

Możemy również z powodzeniem użyć impregnatu w sprayu, który wytworzy na naszych butach warstwę hydrofobową. Tego typu preparat rozpylamy w odległości 10-15cm od butów i pozostawiamy je do wyschnięcia. Impregnację należy wykonywać na świeżym powietrzu lub w bardzo dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

 

Dlaczego pastowanie jest tak istotne?

Pastowanie gra bardzo istotną rolę w utrzymywaniu butów w doskonałej kondycji. Pasta zapobiega przesuszaniu się skóry, chroni buty przed czynnikami zewnętrznymi oraz wpływa na poprawę ich elastyczności. Tutaj kłania się również regularność w stosowaniu pasty. Na nic zda się pastowanie, jeśli będziemy przypominać sobie o tym raz lub dwa razy do roku.

 

Jak często powinno się pastować buty ze skóry licowej?

Częstotliwość pastowania determinowana jest tym, jak często chodzimy w danej parze butów. Poniżej przedstawiamy schemat pastowania w zależności powtarzalności noszenia obuwia:

  • Nosisz buty codziennie lub co kilka dni? Wówczas musisz pastować buty raz w tygodniu.
  • A może zakładasz je kilka razy w miesiącu? Pastuj buty co dwa tygodnie.
  • Buty zakładane są tylko na specjalne okazje, kilka razy do roku? Możesz pastować je raz w miesiącu a nawet i rzadziej, np. co trzy miesiące.


źródło zdjęcia: freepik.com / wirestock

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl