Produkt dnia
Sprawdź, co dziś polecamy!

Jak pastować buty?

0
Jak pastować buty?

Pastowanie butów to nieodzowna część ich prawidłowej pielęgnacji, która skutkuje utrzymaniem ich w doskonałej kondycji przez długie sezony. Pastowanie to również zachowanie zdrowego koloru i odpowiedniego poziomu zabezpieczenia butów przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, taki jak deszcz, śnieg, piasek, czy błoto. Dla wielu fanów pielęgnacji proces pastowania jest wręcz swoistym rytuałem, który jest nie tylko bardzo pożyteczny dla butów, ale i niezwykle satysfakcjonujący dla właściciela. Chcesz wiedzieć jak należycie podejść do tematu pastowania? W tym artykule dowiesz się w jaki sposób to robić i dlaczego jest to tak ważne.

 

Jak często powinno się pastować buty?

Jeżeli chodzi o samą częstotliwość pastowania butów, jest to w pełni zdeterminowane tym, jak często w nich chodzimy. W tym aspekcie raczej nie ma żadnej filozofii. Oczywistym będzie fakt, że obuwia ‘’odświętnego’’ nie będziemy pastować tak często jak butów, które nosimy na co dzień. Ponadto, wpływa na to również gdzie w takich butach chodzimy i jakich warunkach je użytkujemy.

Buty, w których chodzimy codziennie lub co parę dni, powinniśmy pastować raz w tygodniu. Zaś jeśli jest to para, którą nosimy kilka razy w miesiącu, wówczas pastujemy ją średnio co dwa tygodnie. Przechodząc do butów zakładanych parę razy w roku, czyli tzw. butów wyjściowych, to mimo to, że przez większość czasu w roku leżakują w kartonie, to nie mogą one zostać przez nas zapomniane. Nawet i buty spędzające znaczną część życia w pudełku potrzebują Twojej uwagi. Zaniedbane i zapomniane zaczynają po prostu wysychać, marszczyć się i pękać, przez co znacznie tracą na swojej urodzie.

Należy również pamiętać o wyszczotkowaniu butów, za każdym razem gdy wrócimy do domu. Pozbędziemy się w ten sposób wszystkich wierzchnich zabrudzeń. Zaoszczędzi nam to czas podczas pełnego procesu konserwacji.

Jeśli trzymasz się systematycznego pastowania, to sam proces nie będzie zajmował Ci wiele czasu. Gdy wybierzemy szybki sposób pastowania i polerowania, to całość może zająć nawet i niecałe pół godziny. Biorąc pod uwagę efekty, warto poświęcić pastowaniu trochę naszego czasu.

 

W jaki sposób pastować buty?

Pastowanie nie takie straszne jak je malują, więc przejdźmy teraz do objaśniania wszystkich kroków, związanych z pastowaniem. Naturalnie, zaczynamy od dokładnego wyczyszczenia butów, bo wcieranie jakichkolwiek preparatów w brudne buty nigdy nie kończy się dobrze. Warto zabezpieczyć sobie całą przestrzeń roboczą, chociażby przy pomocy starego prześcieradła lub gazet. O plamy z pasty do butów bardzo łatwo, szczególnie z tej czarnej. Nie można zapominać, aby pastować buty na dworze lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ponieważ zapach pasty może być naprawdę drażniący.

*Zastanawiałeś się, czy pastować nowe buty? Tak! W ten sposób zaimpregnujesz je i zabezpieczysz przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Jeśli buty posiadają sznurówki, należy wyciągnąć je z butów przed jakimkolwiek zabiegiem pielęgnacyjnym i umyć osobno, w misce z ciepłą wodą i delikatnym detergentem.

Buty należy dokładnie oczyścić za pomocą szczotki z końskiego włosia, aby pozbyć się wierzchniej warstwy kurzu. Należy pamiętać, aby robić to bardzo delikatnie, żeby nie zniszczyć struktury materiału.

Kolejny krok to przetarcie butów za pomocą delikatnej szmatki lub specjalnej gąbeczki. Istnieje możliwość delikatnego zwilżenia szmatki lub gąbki, jednak nie należy przesadzać z wodą.

 

Pastowanie butów - pasta kremowa

W wyborze pasty kremowej, jednym z decydujących elementów jest jej kolor, który powinien być jak najbardziej zbliżony do koloru naszych butów. Wszelkie pomyłki raczej nie są rekomendowane, bo może się to zakończyć dość nieestetyczną wpadką. Jeżeli boisz się takiego incydentu, zainwestuj wówczas w pastę bezbarwną. Tego rodzaju pastę rozprowadzamy za pomocą wilgotnej, bawełnianej ściereczki lub specjalnej szczoteczki. Należy pamiętać, aby nakładać zawsze cienką warstwę, od czubka do pięty. Każda z past wchłania się około 15 minut.

 

Pastowanie butów - pasta woskowa w płynie

Pasta woskowa w płynie wyróżnia się najmocniejszym połyskiem, spośród swoich rodzimych produktów. Tego rodzaju pastę również nakładamy za pomocą wilgotnej, delikatnej ściereczki lub dedykowanej gąbeczki do pastowania. Oczywiście wybieramy akcesoria do nakładania inne, niż te, którymi nakładaliśmy pastę kremową.

Aplikacja pasty woskowej musi być przeprowadzona bardzo starannie i z najwyższą dokładnością. Należy nakładać produkt równomierne, za pomocą kolistych ruchów.

Ostatnim etapem pastowania butów jest ich polerowanie. Na sam koniec buty polerujemy za pomocą czystej i suchej bawełnianej szmatki lub szczotki do polerowania. Nasze ruchy powinny być podobne jak przy pastowaniu, czyli koliste, od czubka do pięty. Kolejność polerowania danego buta powinna być taka sama jak przy pastowaniu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl