
Białe buty, szczególnie sneakersy, są jednymi z najbardziej uniwersalnych, pasujących niemal do wszystkiego butów, które w szafie ma praktycznie każdy. Mimo mody i wielkiego szału na białe buty, już nieco mniej osób mówi o ich trudnej pielęgnacji. Nie ma co się tutaj oszukiwać, białe i inne jasne buty nie należą do najprostszych w wyczyszczeniu, a doprowadzenie ich własnoręcznie do stanu z dnia zakupu będzie niemałym wyzwaniem. Podczas tego typu zabiegów czyszczących i pielęgnacyjnych może dojść do powstania bardzo nieestetycznych zacieków, które tworzą się już na końcowym etapie schnięcia butów. W tym artykule dowiesz się jak temu zaradzić!
Jak prawidłowo czyścić białe trampki?
Jak już zdążyliśmy wspomnieć, pranie białych butów to niemałe wyzwanie, szczególnie, że po czasie zaczynają one żółknąć, co jest dodatkowym utrudnieniem przed uzyskaniem pożądanego efektu. Należy pamiętać, że nawet jeśli są to najmocniejsze, najsolidniejsze trampki, to absolutnie nie powinniśmy prać żadnych białych butów w pralce. Jedynym, akceptowalnym wyjątkiem są białe buty z siateczki, jednak nie należy robić tego często oraz należy trzymać się sztywnych zasad prania.
Jednak nawet jeśli nasze trampki przetrwały dwa lub trzy prania, to wcale nie znaczy, że przetrwają już te następne. Tak właściwie, to pranie butów jest dla nich bardzo niebezpieczne ponieważ może skutkować silnymi zniekształceniami, wiotczeniem elementów, a nawet i całkowitym odklejeniem podeszwy od cholewki, przez co buty będą już tak naprawdę tylko do wyrzucenia.
Podczas samego procesu czyszczenia należy pamiętać o delikatnym podejściu i stosowaniu łagodnych preparatów, według ich instrukcji użytkowania.
Czy można suszyć białe buty w suszarce bębnowej?
Niejednokrotnie sprzęt, taki jak właśnie suszarka bębnowa, pokazał, że w swoim działaniu jest praktycznie niezastąpiony. Pojawiły się również pomysły suszenia w niej butów. Jeżeli już bardzo chcemy tego sposobu spróbować, warto przetestować to na trampkach lub obuwiu wykonanym z siatki. Inne materiały używane do produkcji butów raczej nie nadają się do prania w pralce i suszenia w suszarce bębnowej, ponieważ mógłby być to dla nich bilet w jedną stronę. Większość tego rodzaju urządzeń oferuje rozmaite programy suszenia, dostosowywane do konkretnych rodzajów tkanin. Aby wysuszyć buty w suszarce, należy skorzystać z najdelikatniejszego, jaki tylko nasz sprzęt oferuje. Ponadto, niektóre z suszarek bębnowych wyposażone są w specjalny kosz, do którego bezpiecznie można włożyć buty na czas ich suszenia.
Czy można suszyć białe buty na grzejniku lub na dworze w słoneczne dni?
Staramy się regularnie zaznaczać, że proces schnięcia jakiegokolwiek rodzaju obuwia zawsze powinien przebiegać samoistnie, bez naszej, mimo bardzo szczerej, pomocy. Suszenie butów na grzejniku i co gorsza w pełnym słońcu może mieć na nie naprawdę destrukcyjny wpływ i doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń. Jakie mogą być efekty takiego właśnie suszenia butów?
- Trwałe deformacje materiału, czego stopień ryzyka jest naprawdę bardzo duży. Szczególnie źle znosi to skóra i tkaniny.
- Jeżeli chodzi o suszenie butów w słoneczne dni na balkonie, po paru godzinach dostaniemy w gratisie znacznie wyblakły materiał, którego na próżno by ratować.
- Suszenie właśnie na grzejniku lub w słońcu może poskutkować zaciekami, o których wspomnieliśmy już na wstępie. Dzieje się to m.in. przez nierówne rozłożenie źródła ciepła. Ponadto, na butach wykonanych z materiałów tekstylnych, czyli np. na trampkach lub tenisówkach, poza zaciekami mogą pojawić się niezwykle nieestetyczne i bardzo trudne do usunięcia żółte plamy. Po takim zajściu buty są bardzo często do wyrzucenia.
- Poza deformacją, może dojść do jeszcze gorszego w swojej skali incydentu, mianowicie do rozklejenia butów. Zbyt szybkie działanie ciepła może doprowadzić do rozklejenia w najbardziej newralgicznych miejscach, np. między cholewką i podeszwą.
Jak prawidłowo suszyć białe buty?
Jeśli już zakończymy proces dokładnego wyczyszczenia, umycia, czy też wyprania białych butów, należy przejść do niezwykle istotnego elementu, czyli suszenia. Warto tutaj użyć prawideł lub po prostu wypchać buty gazetami, aby nadać im estetyczny, pierwotny kształt. Stosowanie prawideł na co dzień jest również bardzo doskonałym pomysłem, ponieważ zapobiegają one utrwalaniu się nieeleganckich zgięć, szczególnie występujących na butach skórzanych. Jeżeli chodzi o sznurowadła, je również należy pozostawić do samoistnego wyschnięcia. Nawet samo pranie i suszenie w suszarce bębnowej może doprowadzić do rozpulchnienia włókien.
Każdego rodzaju obuwie najlepiej schnie w temperaturze pokojowej, w pomieszczeniu, które jest dobrze wentylowane. Możemy wspomóc się tutaj po prostu otwarciem okna. Taki proces schnięcia trwa około 8-10 godzin, co raczej nie jest problematyczne.
Jeśli bardzo zależy nam na wysuszeniu butów na dworze, należy upewnić się, że odkładamy je w zacienionym miejscu i warto wówczas kontrolować sytuację cienia, czy nie uległa zmianie.