Jak wyczyścić czarne buty?

0
Jak wyczyścić czarne buty?

Czarne buty, czy skórzane czy zamszone, zawsze robią furorę, dzięki swojej elegancji i ponadczasowości. Znane są z tego, że pasują do każdej stylizacji i wpasują się w praktycznie każdy dress-code. W tym artykule omówimy sobie prawidłową pielęgnację czarnych butów w wersji zamszowej i ze skóry licowej. Dzięki tym wskazówkom wydobędziesz ze swoich butów wszystko co najlepsze.

 

Jak wyczyścić i pielęgnować czarne buty skórzane?

Wbrew pozorom, buty skórzane wymagają praktycznie tyle samo serca włożonego w pielęgnację, jak ma się to w przypadku innych materiałów obuwniczych. Zapomniane i zaniedbane buty ze skóry licowej z czasem zaczynają się starzeć, tj. pękać, marszczyć się, a sama skóra zacznie okropnie wysychać. Jak prawidłowo zadbać o obuwie ze skóry licowej?

 

  • Szczotkowanie

Użycie specjalnej, miękkiej szczotki z końskiego włosia pozwoli nam na pozbycie się wierzchniej warstwy kurzu, błota i zaschniętego piasku. Należy pamiętać, aby jednak robić to delikatnie. Nie możemy pozwolić sobie na rzucające się w oczy mikrouszkodzenia, przetarcia i rysy.

Aby dodatkowo upewnić się, że brud został zdjęty, można przetrzeć buty wilgotną, bawełnianą szmatką. Jeśli moczymy szmatkę w wodzie z detergentem, należy pamiętać, aby był on bardzo delikatny. Inaczej ryzykujemy bardzo nieestetycznymi odbarwieniami, które natychmiastowo zepsują elegancki efekt naszych butów.

 

  • Usunięcie starych past z butów

Jeśli pastowałeś już wcześniej swoje czarne buty ze skóry licowej, wówczas odkładają się na nich resztki z poprzednich rytuałów pielęgnacyjnych, mimo, że na pierwszy rzut oka wcale tego nie widać. Tak odkładające się resztki pasty mogą znacznie ujmować butom na połysku. Usunięcie tego typu preparatów można wykonać za pomocą szamponu do butów lub specjalnego środka, który zakupić można np. u szewca.

 

Wyróżniamy 3 typy skór licowych, które potrzebują nieco innej pielęgnacji:

 

  • Skóra anilinowa, która jest lekko chropowata i posiada duże pory. Tutaj najlepiej sprawdzi się środek natłuszczający, rozprowadzany delikatną ściereczką.
  • Skóra pigmentowana powierzchniowa również lubi natłuszczanie, a jeszcze bardziej produkty z woskiem.
  • Skóra tłusta zadowoli się natłuszczającą pastą, nakładaną szczotką.

Nie możemy zapomnieć również o pastowaniu, które wydobędzie prawdziwą głębie koloru. Istotne jest tutaj również używanie impregnatu, aby np. uniknąć przebarwień od soli w zimie.

 

 

Jak wyczyścić i pielęgnować czarne buty zamszowe?

Do sprawy pielęgnacji czarnych butów zamszowych podchodzi dokładnie tak samo jak ma się to w przypadku wszystkich butów z zamszu. W przypadku koloru czarnego musimy dodatkowo zadbać o jego odświeżenie, podbicie oraz utrzymanie w nienagannej formie.

Jak zatem wyczyścić czarne buty zamszowe, zarazem odświeżając głębie ich koloru?

 

  • Zacznij od szczotkowania

Regułą czyszczenia butów zamszowych jest to, żeby zawsze czyścić je na sucho. Jedynym wyjątkiem są naprawdę głęboko wżarte zabrudzenia i tłuste plamy, które zniweluje jedynie profesjonalny szampon do mycia zamszu. Najlepiej sięgnąć tutaj o dwustronną szczotkę, która zawiera stronę nylonową i mosiężną. Warto jednak stawiać na tą drugą stronę.

Proces szczotkowania zawsze wykonujemy pod włos, w sekwencjach sferycznych. Zalecane jest tutaj płynne przechodzenie z jednego elementu cholewki na drugi. Jeśli mamy do czynienia z bardziej uporczywymi zabrudzeniami, warto zastosować gumkę do zamszu.

 

  • Mycie - jak to zrobić, żeby nie zniszczyć butów?

Poza głębokimi plamami, kolejnym wskazaniem do mycia butów zamszowych jest ich całościowe przesiąknięcie wilgocią. Jeśli pozostawimy buty w takim stanie bez pielęgnacji, możemy na zawsze pożegnać zjawiskową fakturę zamszu. Tutaj sięgamy jedynie po specjalistyczny szampon do zamszu.

Mycie wykonujemy za pomocą szczoteczki, płynnymi, okrężnymi i delikatnymi ruchami.

 

  • Schnięcie

Po umyciu pozostawiamy buty do samoistnego wyschnięcia. Należy tutaj zaznaczyć, że absolutnie nie wolno przyspieszać procesu schnięcia butów (np. stawiając je na kaloryfer lub wystawiając na słońce), ponieważ może doprowadzić to do deformacji, odbarwień i pęknięć. Proces schnięcia trwa około 8 godzin.

 

  • Renowator

Użycie renowatora to etap, który pozwoli nam nie tylko odzyskać dawny kolor obuwia, ale wyraźnie go podbić i wydobyć jego głębie. Renowator naturalnie dobieramy odcieniem najbliższym do koloru naszego czarnego obuwia.

 

  • Impregnacja

Po odczekaniu 15 minut od wyschnięcia renowatora, wówczas możemy zabrać się za rozpylanie impregnatu, który wytworzy na butach powłokę hydrofobową.

 

Jak często powinno się używać impregnatu?

Profesjonalny impregnat do butów jest niezbędny zarówno w przypadku butów ze skóry licowej, jak i tych wykonanych z zamszu. Optymalna częstotliwość stosowania to regularne rozpylanie preparatu na całą cholewkę buta co dwa lub trzy tygodnie. W ten sposób uchronimy nasze buty przed wodą i wilgocią, poprzez wytworzenie na nich warstwy hydrofobowej. Dzięki temu elementowi pielęgnacji, nasze buty mogą posłużyć nam przez naprawdę długi czas.

 

źródło zdjęcia: freepik.com  / Anastasia Kazakova

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl